Belgian Tripel – receptura

Kończąc cykl artykułów o belgijskich piwach potrójnych polecam sprawdzoną recepturę.

RECEPTURA

na 20l o ekstrakcie 19,5Blg

5,5kg słód pilzneński

0,3kg słód Biscuit

0,2kg słód Carapils

0,8kg cukier jasny kandyzowany

35g Hallertauer Tradition 6,0% a/a

30g Styrian Goldings 5,7% a/a

Drożdże – Fermentum Mobile FM25 Klasztorna Medytacja

 

Zacieranie:

Ześrutowane słody wsyp do 18l wody o temperaturze około 70°C. Ustal temperaturę na 65°C i przetrzymaj zacier w tej temperaturze 45 minut. Podgrzej do 72°C  i przetrzymaj 15 minut lub do negatywnego wyniku próby jodowej. Podgrzej do 76°C i przenieś do filtracji. Wysładzaj wodą o temperaturze 76-78°C  do uzyskania około 23l brzeczki.

 

Gotowanie:

Brzeczkę gotuj 60 minut. W 5 minucie gotowania dodaj 35g chmielu H. Tradition, a w 45 minucie 30g Styrian Goldings. Brzeczkę należy schłodzić do około 17-20°C i mocno napowietrzyć.

 

Fermentacja:

Do napowietrzonej brzeczki dodaj solidny, świeży starter drożdżowy. Pozwól, aby temperatura fermentującego piwa wzrosła. Zależnie od szczepu drożdży, ilości drożdży, temperatury nastawnej i temperatury otoczenia temperatura fermentującego piwa może wzrosnąć do 23- 26°C. Gdy fermentacja przejdzie już do właściwej fazy należy do młodego piwa dodać syrop przygotowany z 0,8kg cukru rozpuszczonego w wodzie, zagotowanego i ostudzonego do temperatury fermentacji. Po zakończeniu fermentacji burzliwej piwo przelej na cichą fermentację. Jeśli masz taką możliwość, to cichą przeprowadź w temperaturze kilka stopni niższej niż burzliwą przez około 3 tygodnie.

 

Rozlew:

Piwo powinno być dość mocno nagazowane użyj więc około 7-7,5g glukozy na każdy litr piwa (czyli 140-150g na 20l). Butelki przetrzymaj w temperaturze pokojowej około tygodnia, a później przenieś do chłodnego pomieszczenia i zapomnij o nich przez przynajmniej 4-5tygodni.

Smacznego!

 

Polecam pozostałe artykuły w kategorii Tripel:

 Belgian Tripel – historia i charakterystyka

Belgian Tripel – surowce

Belgian Tripel – wskazówki do zacierania, chmielenia i fermentacji