Quadrupel/Belgian Dark Strong Ale- relacja z warzenia

Zapasy mocnych belgijskich piw w piwnicy mocno stopniały, więc postanowiłam uwarzyć piwo, które świetnie rozgrzewa i poprawia humor w zimowe wieczory, a przy tym jakich wspaniałych wrażeń sensorycznych dostarcza 😉  Quadrupel inaczej zwany belgian dark strong ale, piwem poczwórnym, czy też quadem jest najmocniejszym, tradycyjnym piwem warzonym w klasztornych browarach Belgii. Piwo pięknie prezentuje się w pokalu, zachwyca miedzianą barwą i czapą białej piany. W aromacie dominują aromaty pochodzące od słodu – tostowe, biszkoptowe, opiekane, suszonych owoców. W smaku na pierwszy plan wysuwają się nuty słodowe, czasami słodkie, ale zazwyczaj z wytrawnym finiszem.

Wybór surowców i technologii – Quadrupel

Zasyp  oparłam na słodzie pilzneńskim, tak jak robią to browary trappistów. Ze słodów specjalnych użyłam tylko monachijskiego ciemnego (typ II), aby uwypuklić w piwie smaki słodowe oraz Special B, aby dodać trochę aromatów ciasteczkowych, tostowych i suszonych owoców, orzechów, karmelu. Jeśli jednak rzucicie okiem na recepturę, to ilości słodów kolorowych są niewielkie,  bo stanowią jedynie 9,1% surowców fermentowalnych. Kluczowy w recepturze jest cukier. Ja zdecydowałam się na dwa rodzaje cukru: jasny i ciemny. Jasny dodałam w połowie gotowania, licząc na to że lekko się skarmelizuje, ale przede wszystkim wejdzie w reakcję z aminokwasami i utworzy jakieś przyjemnie pachnące związki melanoidynowe. Ciemny dodałam na koniec gotowania. Zastanawiałam się czy nie dodać przynajmniej części cukru podczas fermentacji, ale z lenistwa z tego zrezygnowałam…

Zacieranie zrobiłam dość długie. Zacier przetrzymałam godzinę w temperaturze 65°C, tak aby maksymalnie rozłożyć skrobię do cukrów fermentowalnych, czyli żeby piwo jak najlepiej odfermentowało. Co jest kluczowe przy tak wysokim ekstrakcie.

Chmiel gra rolę drugorzędną w quadruplu. Goryczka powinna być dość niska i krótka, a aromat mało intensywny. Wybrałam polskie chmiele Oktawia i Sybilla, które już wcześniej doskonale sprawdziły mi się w “belgach”.

Brzeczkę gotowałam 90 minut. Tak długi czas gotowania ma na celu odparowanie, zagęszczenie brzeczki, przyciemnienie brzeczki oraz karmelizację cukrów. Chmielenie na goryczkę w 50 minucie. Nie gotowałam dłużej chmielu, aby goryczka nie była zbyt intensywna i zbyt długo nie pozostawała. Druga dawka chmielu na 10 minut przed końcem gotowania, aby aromat chmielowy był tylko lekko zaznaczony.

Piwo schłodzone do 19°C i zadane praktycznie całą gęstwą ze świeżo rozlanego Single Trappist.  Zakładam, że temperatura wzrośnie samoistnie o kilka stopni, a jak już zacznie spadać wówczas, albo przeniosę do cieplejszego pomieszczenia, albo zastosuję pas grzewczy, tak aby osiągnąć temperaturę około 25-26°C.

 

02.11.2018 QUADRUPEL

20l, 24,4Blg, ∼32EBC, ∼24IBU

Surowce

Zasyp:

Chmiele:

Drożdże:

Dodatki:

Zacieranie:

  • 60 minut w 65°C
  • 15 minut w 72°C
  • wygrzew 76°C

Gotowanie i chmielenie:

Czas gotowania: 90 minut

Oktawia na 50 minut (w 40-stej minucie gotowania), Sybilla na 10 minut (w 80-tej minucie gotowania).

Cukier jasny dodany na 45 minut, a ciemny na ostatnie 10 minut gotowania. Dodatkowo 10 minut przed końcem gotowania dodałam pół tabletki whirfloca dla lepszego sklarowania.

quadrupel dodawanie cukru

dodawanie cukru do brzeczki

quadrupel dodawanie cukru

dodawanie cukru do brzeczki

Brzeczka schłodzona do 19°C, napowietrzona, zadana drożdżami. Wstawiona do pomieszczenia o temperaturze około 17-18°C. W ciągu pierwszej doby temperatura spadła do 18°C, a następnie po rozpoczęciu fermentacji (widoczne oznaki fermentacji po około 18-20h od zadania drożdży) stopniowo rosła do 22°C. Po 4 dniach zaczęła spadać. Po tygodniu podniosłam temperaturę w pomieszczeniu i zaczęłam dogrzewać pasem grzewczym. Docelowo chcę osiągnąć temperaturę 25-26°C. O dalszych losach poinformuję Was później.

 

Może zainteresują Was wpisy dotyczące BDSA to zapraszam do lektury:

Quadrupel//Belgian Dark Strong Ale – historia i charakterystyka

Quadrupel//Belgian Dark Strong Ale – surowce

Quadrupel//Belgian Dark Strong Ale – wskazówki do zacierania, chmielenia i fermentacji

 

Jeśli podoba Wam się blog.homebrewing.pl oraz sklep homebrewing.pl, to zachęcam do oddania swoich głosów w plebiscycie PSPD