Irish Red Ale – receptura ze słodów

Prosiliście o sprawdzoną recepturę na Irish Red Ale – oto ona 🙂

Wykonanie nie jest zbyt skomplikowane, właściwie mogę polecić, to piwo każdemu początkującemu piwowarowi.

RECEPTURA ze słodów

na 20l piwa o ekstrakcie 13Blg

Surowce

  • słód pale ale 3,5kg
  • słód carared 0,4kg
  • słód monachijski typ I 1,0kg
  • jęczmień palony [1100EBC] 50g
  • chmiel Challenger [5,8%AA] 30g
  • chmiel Styrian Goldings [2,5%AA] 30g
  • mech irlandzki 5g
  • Mobile FM13 Irlandzkie Ciemności lub Danstar Windsor

Przebieg zacierania

Podgrzej 14l wody do temperatury około 72°C, a następnie mieszając wsyp ześrutowane słody (bez jęczmienia palonego). Temperatura ustali się na poziomie 67°C i utrzymaj ją przez 60 minut lub do negatywnego wyniku próby jodowej. Podgrzej do 76°C dodaj palony jęczmień. Zamieszaj. Przenieś do filtracji. Wysładzaj wodą o temperaturze 76-78°C do uzyskania około 23l.

Chmielenie

Czas gotowania: 60 minut

Chmiel Challanger dodaj po kilku minutach od rozpoczęcia wrzenia brzeczki, po 40 minutach dodaj chmiel Styrian Goldings oraz uwodniony mech irlandzki. Po 60 minutach należy wyłączyć podgrzewanie i schłodzić brzeczkę do temperatury około 18°C. Od tej chwili musisz zachować maksymalną higienę i przy kontakcie z brzeczką i młodym piwem używać tylko zdezynfekowanego sprzętu. Schłodzoną brzeczkę przelej do fermentora starając się pozostawić jak najwięcej chmielin w garnku. Napowietrz.

Fermentacja

Drożdże suche uwodnij przez 20 minut w 0,2l przegotowanej wody o temperaturze około 20°C. Następnie dodaj je do schłodzonej brzeczki. Jeśli używasz drożdży płynnych starter z wlej do fermentora. Fermentację burzliwą przeprowadzać w temperaturze około 17-18°C. Po około 7-9 dniach sprawdź, czy fermentacja zakończyła się np. mierząc zawartość ekstraktu przez dwa kolejne dni, jeśli nie spada piwo możesz przelać na cichą fermentację. Jeśli masz taką możliwość cichą prowadź w temperaturze kilka stopni niższej niż burzliwą przez około 2 tygodnie.

Refermentacja i leżakowanie

Rozpuść 7g cukru lub glukozy na każdy litr piwa (czyli 140g jeśli uzyskałeś 20l piwa) w 200ml wody, gotuj uzyskany syrop przez około 10 minut, ostudź. Syrop wlej do fermentora z kranikiem i przelej do niego piwo po cichej fermentacji, zadbaj o równomierne wymieszanie syropu z piwem. Piwo niezwłocznie butelkuj.

Zalecamy około 3 tygodni leżakowania w butelkach.

 

Artykuł w lekko zmienionej wersji ukazał się w kwartalniku PIWOWAR 25/2017

Zachęcam do przeczytania poprzednich artykułów z serii:

a pod tym linkiem znajdziecie porady jak uzyskać czerwony kolor piwa.

 

Jeśli podoba Wam się blog.homebrewing.pl oraz sklep homebrewing.pl, to zachęcam do oddania swoich głosów w plebiscycie PSPD