O autorce

Z wykształcenia jestem technologiem żywności o specjalizacji biotechnologia. Na studiach zdobyłam solidne podstawy teoretyczne z zakresu piwowarstwa, wsparte praktyką w nieistniejącym już browarze w Krakowie. Kończąc studia zaczęłam pracę jako piwowar w Browarze Belgia w Kielcach, ucząc się fachu od najlepszych. To właśnie tam zapałałam miłością do piw belgijskich i poznałam różnorodność piwnego świata. Uczestnicząc w codziennych panelach degustacyjnych oraz w bardzo rozbudowanym szkoleniu sensorycznym przekonałam się, że piwo można oceniać wszystkimi zmysłami. Przekonałam się też ile piwo kryje w sobie przeróżnych aromatów i smaków.

Gdy postanowiłam przenieść się na piwny Śląsk i zrezygnować z pracy w browarze, czegoś w życiu mi brakowało. Chyba zdążyłam się uzależnić od piwowarstwa, od tego niepowtarzalnego zapachu zacieranego ziarna i widoku fermentującego piwa… Zaczęłam warzyć piwo w  domu! Pochłonęło mnie to bez reszty. Osiągnęłam kilka sukcesów m.in. zdobyłam tytuł Grand Championa Festiwalu Birofilia 2010 oraz  tytuł Piwowara Roku 2010, Edukatora Piwa 2018. Udało mi się uwarzyć też troszkę większe warki: w Brackim Browarze Zamkowym w Cieszynie, w Pracowni Piwa w Modlniczce oraz w Browarze Meiers Lebenslust w Hannoverze.

W 2017r  ukończyłam studia podyplomowe na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie zdobywając tytuł Dyplomowanego Piwowara.

Przedłużeniem pasji stało się prowadzenie sklepu piwowarskiego. Chcąc dostarczać piwowarom nie tylko sprzęt i surowce, ale także wiedzę postanowiłam założyć blog.

Zachęcam do czytania i warzenia!

Dorota Chrapek

Dori

Jeśli jesteś zainteresowany rozmową/współpracą to zachęcam do kontaktu.

Tel.: +48 607 760830

e-mail: dorota@homebrewing.pl