Belgian Pale Ale – wskazówki do zacierania, chmielenia, fermentacji

Zacieranie – Zacieranie jest dość proste. Możemy przeprowadzić zacieranie jednotemperaturowe, przetrzymując zacier około jednej godziny w temperaturze 66-68°C lub stosując zacieranie sterowane temperaturowo np. według następującego schematu:

40 minut w 64°C

20 minut w 72°C

wygrzew do 76°C i filtracja

Gotowanie i chmielenie – BPA gotujemy standardowo 60-70 minut. Chmielimy w dwóch lub trzech dawkach. Pierwszą dawkę chmielu dozujemy po pierwszych oznakach wrzenia brzeczki, ostatnią tuż przed końcem gotowania, możemy też zastosować chmielenie “na smak” dodając porcję chmielu na 20 minut przed końcem gotowania. Chmielenie na zimno nie jest stosowane.

 

Fermentacja i leżakowanie – Tak jak w przypadku innych piw o belgijskim rodowodzie, to fermentacja gra główną rolę w całym procesie produkcji piwa. Aby uzyskać dobre efekty należy użyć drożdży o dobrej kondycji, w odpowiedniej ilości. Mimo tego, że piwo jest stosunkowo lekkie jednak zawsze zalecam zrobienie startera z drożdży płynnych, a jeśli stosujemy drożdże suche należy je uwodnić. Brzeczkę należy schłodzić do około 16-18°C i mocno napowietrzyć przed zaszczepieniem jej drożdżami. Temperatura fermentacji nie powinna być zbyt wysoka, idealnie gdy nie przekracza 19-20°C, wówczas uzyskamy właściwy balans między owocowymi estrami, a przyprawowymi fenolami. Po zakończeniu fermentacji burzliwej piwo należy zdekantować znad osadów i schłodzić o kilka stopni, aby dobrze się wyklarowało i nabrało odpowiedniego bukietu smakowo-zapachowego.

 

Rozlew i refermentacja – BPA powinno być średnio nagazowane. Po dodaniu cukru lub glukozy butelki z piwem należy umieścić na tydzień lub dwa w pomieszczeniu o temperaturze pokojowej, a następnie przechowywać w chłodzie.

 

 

Artykuł ukazał się w kwartalniku PIWOWAR 19/2015 (w lekko zmienionej wersji ;))

Polecam pozostałe wpisy dotyczące BPA:

Belgian Pale Ale – historia i charakterystyka

Belgian Pale Ale – surowce