Steeping, czyli warzenie z ekstraktów z namaczaniem słodów specjalnych

steeping mashing

Często piwowarzy narzekają, że piwa z ekstraktów są płaskie, pozbawione charakteru. Można to w łatwy sposób zmienić, wystarczy do ekstraktów dodać trochę słodów specjalnych. Mogą one wnieść do naszego piwa smak, aromat, kolor i “ciało” (czyli nadać pełni). Namaczanie słodów pomoże ci w łatwy sposób przygotować jeszcze lepsze piwo w domu.

Jakie słody nadają się do namaczania?

Te w których już w słodowni skrobia została częściowo rozłożona w ziarnie, aby zgłębić temat zachęcam Was do przeczytania moich wpisów o słodach, w tym przypadku będą Was szczególnie interesowały słody karmelowe i palone.

Na pewno do namaczania możemy wykorzystać wszystkie słody oznaczone  jako karmelowe, barwiące, palone, czekoladowe, kawowe, biszkoptowe, cookie, palony jęczmień, paloną pszenicę, palone żyto.

Do namaczania nie nadają się słody podstawowe – pilzneński, pale ale, pszeniczny, żytni, wiedeński, monachijski. Słody te posiadają dużą ilość skrobi, która musi zostać rozłożona w procesie zacierania. Słody te za to bardzo przydadzą nam się w innej metodzie warzenia piwa, czyli warzenie z ekstraktów z mini zacieraniem, o czym napisze w kolejnym artykule. Do namaczania nie nadają się też płatki zbożowe o czym  więcej w tym wpisie.

Jak przeprowadzić namaczanie słodów specjalnych?

Ześrutowany słód należy umieścić w worku zaciernym lub muślinowej siateczce. Wielkość worka powinniśmy dobrać tak aby zostało w nim sporo luzu, gdyż ziarno nie może być zbite.

woreczek ze słodem palonym

Worek ze słodem umieszczamy w ciepłej wodzie. Optymalna temperatura namaczania to 65-75C, nie należy przekraczać temperatury 80C. Jeśli nie mamy termometru pod ręką, to spokojnie możemy dodać słód do wody, którą normalnie określamy jako ciepła. Temperatura nie jest parametrem krytycznym, nie musimy za bardzo zawracać sobie nią głowy i lepiej mieć za niską temperaturę niż zbyt wysoką. Ile musimy użyć wody? Optymalna ilość wody do namaczania to 3-4l na 0,5kg słodu. Woreczek ze słodem przetrzymujemy w wodzie około 30-40 minut.

namaczanie początek namaczanie w trakcie

Woreczek wyjmujemy, nie wyciskamy a raczej pozwalamy aby płyn swobodnie obciekał. Jeśli użyliśmy mniejszej ilości wody, to teraz możemy ziarno jeszcze lekko przepłukać.

obciekanie

Wodę w której moczył się słód używamy do rozpuszczenia ekstraktów. Dalej postępujemy tak samo jak przy warzeniu piwa z ekstraktów.

Jakich woreczków możemy użyć do namaczania słodów specjalnych?

Małe ilości spokojnie upakujemy do zwykłych siateczek muślinowych normalnie wykorzystywanych do chmielenia. Możemy też użyć worków zacierno-filtracyjnych .

Jakie problemy możemy napotkać podczas namaczania słodów specjalnych?

Jeśli słody dodamy do gorącej wody, wówczas wypłukany z ich łuski więcej tanin. Substancje te mogą nadać naszemu piwu nieprzyjemną goryczkę i uczucie ściągania.

Zbyt mały stosunek ilości wody do słodu może spowodować, że nie wypłukamy z ziarna  wszystkich substancji których potrzebujemy. Z kolei za duża  ilość wody spowodować może wyższe od optymalnego pH roztworu i większe wymywanie tanin.

Nie wiesz jak skomponować recepturę z ekstraktów?

Możesz wybrać któryś z gotowych zestawów z ekstraktów w naszym sklepie, część z nich zawiera słody przeznaczone do namaczania. Jeśli brakuje Ci jakiegoś zestawu, daj znać postaram się go dodać 🙂

 

W kolejnym wpisie skupimy się na warzeniu piwa z ekstraktów z mini zacieraniem.

 

 

 

 

 

 

4 komentarzy do “Steeping, czyli warzenie z ekstraktów z namaczaniem słodów specjalnych

    • Dorota on

      Nie ma jednej prostej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy jakich słodów używasz, jaki efekt chcesz osiągnąć. Najlepiej użyć więcej słodów i dodawać wody w której się moczyły stopniowo, oceniając kolor (jeśli akurat na nim nam zależy). Na początek polecam skorzystać z gotowych zestawów surowców lub znaleźć sprawdzone receptury.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *