Czy można dodać płatków zbożowych do piwa warzonego z ekstraktów?

Można, ale nie tak bezpośrednio…

W płatkach zbożowych (pszeniczne, owsiane, jęczmienne, żytnie…) jest zawarta skrobia. Przy normalnym zacieraniu dążymy do tego, aby skrobię tą rozłożyć do cukrów prostych. Zajmują się tym enzymy obecne w słodzie. Zła wiadomość jest taka, że w ekstraktach już tych enzymów nie ma, więc skrobia w stanie nienaruszonym przeszłaby do brzeczki i później do piwa, a to z kilku względów nie jest pożądane (podatność na zakażenia, mętność). To tak w wielkim uproszczeniu…

Skrobię zatem trzeba rozłożyć, aby tego dokonać trzeba zrobić mini zacieranie (z ang. partial mash).

Do tego oprócz płatków będziemy potrzebować ześrutowany słód jęczmienny w ilości przynajmniej takiej samej co płatków. Najlepiej użyć słodu pilzneńskiego lub jeszcze lepiej słodu diastatycznego/enzymatycznego.

Płatki trzeba zalać ciepłą wodą w ilości około 3 razy większej niż masa płatków. Powoli podgrzać, doprowadzając do wrzenia, cały czas mieszając. Wyłączyć podgrzewanie, dolać zimnej wody i ustalić temperaturę na około 68°C. Dodać słód pilzneński i zostawić na około 1h, w tym czasie mieszać i ewentualnie podgrzewać, utrzymując temperaturę w okolicach 66-68°C. Po tym czasie zacier trzeba przefiltrować, czy też po prostu odcedzić, używając sitka lub durszlaka wyłożonego gazą. To co pozostanie na sicie trzeba przepłukać wodą o temperaturze około 76°C. W ten sposób uzyskaną brzeczkę możemy użyć do rozcieńczenia ekstraktów słodowych.

Brzmi trochę zawile? Wierzcie mi jest to banalnie proste 🙂

Tagi: , , , , ,

Powiązane wpisy

9 komentarzy do “Czy można dodać płatków zbożowych do piwa warzonego z ekstraktów?

 1. Igor on

  Taka drobna uwaga, jak dodajemy płatki błyskawiczne lub górskie nie trzeba ich kleikować czyli nie trzeba doprowadzać zacieru do wrzenia, wystarczy te 68°C w których zacieramy. Wrzucamy wtedy razem płatki i słód.

  Odpowiedz
  • Dorota on

   No, nie do końca się zgodzę. Skrobia w takim przypadku jak piszesz może zostać rozłożona, ale może się też zdarzyć, że się to nie uda. W warunkach gdy 50% stanowią niesłodowane zboża trzeba maksymalnie ułatwić pracę enzymom, łatwiej im się dostać do wnętrza zupełnie rozgotowanego, uwodnionego ziarenka skrobi. Zauważ że powyższy wpis jest skierowany do osób warzących piwa z ekstraktów, a te raczej nie posiadają jodowego wskaźnika skrobi i nie badają stopnia scukrzenia. Jeśli już bawimy się w mini zacieranie, to dodatkowe kilkanaście minut podejrzewam, że dla nikogo nie stanowią problemu, a mamy większą pewność że cały proces przebiegnie poprawnie.

   Odpowiedz
 2. ryzin on

  Gratuluję wiedzy, praktyki i chęci dzielenia się. Pytanie do “Płatki trzeba zalać ciepłą wodą w ilości około 3 razy większej niż masa płatków.” – wagowo czy objętościowo? Masa płatków 500g zalać 1500g wody?

  Odpowiedz
  • Dorota on

   Cześć,
   dziękuję 🙂 ja zalewam “wagowo”, ale tak naprawdę nie ma to większego znaczenia. Po prostu dobierz taką ilość wody, aby tej “owsianki” nie przypalić.

   Odpowiedz
 3. Dr. Acula on

  Dzień dobry. Chciałbym doprecyzować pewną rzecz, bo nie wiem czy dobrze zrozumiałem ten fragment:
  “Po tym czasie zacier trzeba przefiltrować, czy też po prostu odcedzić, używając sitka lub durszlaka wyłożonego gazą. To co pozostanie na sicie trzeba przepłukać wodą o temperaturze około 76°C. W ten sposób uzyskaną brzeczkę możemy użyć do rozcieńczenia ekstraktów słodowych.”

  Czyli ta woda, w której płatki ze słodem sobie w 68°C pływały godzinę idzie w kanał, a do brzeczki używamy dopiero tej wody, którą będziemy przepłukiwać odsączone płatki i słód, zgadza się?

  P.S. Bardzo pomocny blog – dopiero zaczynam przygodę i sporo się dowiedziałem 🙂

  Odpowiedz
  • Dorota on

   Dzień dobry,
   Woda w której moczyły się płatki ze słodem oraz woda z przepłukania płatków powinna być użyta do rozcieńczania ekstraktów. Nie wylewamy jej!
   Dziękuję za komentarz i życzę udanej przygody z warzeniem piwa.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *