Automatyczny kocioł COOBRA CB3 – 30l -test/pierwsze warzenie

Najczęściej warzę piwo w zwykłym emaliowanym garnku, może dlatego że to ten sposób jest najbliższy idei “prawdziwego craftu”, może dlatego że wówczas mam bezpośrednią kontrolę nad każdym etapem, może dlatego, że wówczas wychodzą najładniejsze zdjęcia, …. a może po prostu z przyzwyczajenia. Co prawda w garażu stoi piękny Speidel Braumeister 50l, ale rzadko go używam. Główną przeszkodą jest to, że nie dam rady sama go obsługiwać. Kosz zacierny jest tak ciężki, że nie potrafię go wyciągnąć, a i tak rozwiązanie jakie zastosował Speidel wymaga przy tej czynności dwóch osób (wiem, wiem można zamontować wyciągarkę, tylko trzeba by mu było znaleźć stałe miejsce ;)). Za namową męża postanowiłam więc, wypróbować Kocioł Coobra 30l.

Maksymalna objętość kotła to około 32l, podziałka jest do 30l. Realnie można pewnie w nim uzyskać około 25l brzeczki. Maksymalny zasyp słodu według producenta to 7kg.

Skład zestawu Kocioł Coobra CB3

Kocioł zaopatrzony jest we wkład zacierny, z sitem o oczkach 2mm. Fajne jest to, że przy filtracji zacieru można go podnieść na dwie wysokości. Okazało się, że praktycznie mogę zrobić to sama 🙂

Kocioł Coobra CB3 wkład

Kocioł Coobra CB3 wkład filtracyjny

Mieszanie zacieru w Coobra CB3 odbywa się przez cyrkulację brzeczki, ale nie tak jak w Speidlu, gdzie brzeczka jest pompowana cały czas od dołu, tutaj jest przepompowywana górą.  Ponadto np. przy gotowaniu można włączyć tylko dolną cyrkulację, przy dnie, co zapobiega przypaleniu.

Do zestawu dołączona jest chłodnica zanurzeniowa i tu od razu uwaga żeby chłodzić trzeba się zaopatrzyć w przyłącza.

Największym nieporozumieniem (dla mnie, przynajmniej przy pierwszym warzeniu) jest dodatkowy filtr siatkowy “Bazooka” w zamyśle chyba ma to być dodatkowe zabezpieczenie, aby drobiny słodu czy chmielu nie dostały się do pompy.

Kocioł Coobra CB3 bazooka

Niestety sam filtr szybko się zapchał, ale o tym za chwilę.

Programator Kocioł Coobra CB3

Z programatorem będę się musiała jeszcze pobawić, bo nie wiem, czy jest opcja zapamiętywania programów. Można zaprogramować 4 etapy, w każdym można ustawić temperaturę, czas i moc grzałek (od 500W do 2500W). Wyświetlacz pokazuje aktualną temperaturę, zadaną moc oraz czas pozostały do zakończenia etapu.

Kocioł Coobra CB3 programator

Testowa warka Kocioł Coobra CB3

Jeśli chodzi o samo wczorajsze warzenie, to zasyp był bardzo prosty, a mianowicie gotowy zestaw surowców na American Wheat (w sumie 5kg słodu).  Zacieranie przebiegło bez niespodzianek, musiałam tylko zredukować szybkość cyrkulacji brzeczki. Filtracja też bez problemów. Kosz, tak jak wspominałam łatwo można podnieść, na dwie różne wysokości.

Kocioł Coobra CB3 filtracja

Kocioł Coobra CB3 gotowanie

Trochę problemów jest przy określeniu objętości brzeczki przed gotowaniem gdy jeszcze wysładzamy. Skala jest naniesiona wewnątrz kotła, ale trochę gimnastyki i udaje się to sprawdzić ;). Brzeczka szybko się zagotowała. Chmiel zgodnie z zaleceniem producenta dałam w woreczkach.

Kocioł CB3 gotowanie i chłodzenie

Chłodzenie bez niespodzianek, niewątpliwą zaletą w porównaniu do warzenia i chłodzenia w zwykłym garnku, to stały pomiar temperatury.

Problemy zaczęły się po chłodzeniu. Odkręcam kranik i brzeczka ledwo kapie… Skończyło się na dekantacji brzeczki wężykiem. Okazało się, że bazooka całkowicie się zapchała 🙁

Następnym razem w jej miejsce trzeba będzie dać filtrator  (potrzebna redukcja) lub zupełnie wyrzucić (problemem może być zanieczyszczenie pompy, ale producent podaje, że można ją szybko wyczyścić ;)). Być może na te problemy wpływ miały siateczki z chmielem, których nie wyjęłam przed chłodzeniem… Trzeba będzie to sprawdzić przy kolejnym warzeniu.

Podsumowanie testu Coobra CB3

Wydajność całkiem niezła z 5kg słodu otrzymałam trochę ponad 19l brzeczki o ekstrakcie 14,2Blg. Czas około 6h, ale da się go na pewno skrócić przy kolejnych warkach. Mycie też nie sprawia wielu problemów.

Generalnie poza  małym mankamentem jakim okazała się “bazooka” sprzęt sprawdził się znakomicie. Z czystym sumieniem mogę polecić 🙂

Kotły w dwóch wersjach 30l i 50l możecie zakupić oczywiście w homebrewing.pl

Tagi: , , ,

14 komentarzy do “Automatyczny kocioł COOBRA CB3 – 30l -test/pierwsze warzenie

 1. Sebastian Miller on

  Jak załatwię najważniejsze rzeczy w następnym roku to kupię sobie wersję 50 l. Stosunek możliwości i ceny do jakości wygląda swietnie 🙂 jak załatwię najważniejsze wydatki biorę 🙂

  Odpowiedz
 2. Artur on

  Ja używam od roku tego kotła (starszej wersji tylko z jednym przewodem do brzeczki) ale jestem zadowolony. Uwarzyłem w nim około 10 warek. Potwierdzam, to co Dorota napisał o bazooce – zdarzają się przypadki zapchania. Nie uda się (a przynajmniej ja miałem dwie próby obie zakończone porażką) w tym kotle uwarzyć piwa z płatkami owsianymi – jak się skleikują to zakleją wszystko: sitko, bazookę i jeszcze się przypalą.
  Zdarzyło mi się dwa razy, że podczas warzenia zatrzymała się pompka (zaklei się od słodu) ale jej wyczyszczenie czyli rozkręcenie i przepłukanie wodą nie trwa dłużej niż 5 minut.

  Odpowiedz
  • Sind on

   Warzyłem dwie vermont ipy, w zasypie po 500g płatków owsianych i pszennych, w sumie kilogram. Do zasypu dodana łuska ryżowa.Wysładzanie i filtracja bez problemu.

   Odpowiedz
 3. borsuk on

  Pytanie laika: jeśli dobrze rozumiem brzeczka w trakcie zacierania pompowana jest zewnętrznym wężykiem i wylewa się na aluminiowe/blaszane przykrycie zacieru – w związku z czym nie ma obawy zbędnego napowietrzenia jej? Przecież taki rozbryzg natlenia brzeczkę.

  Odpowiedz
  • Mellanogaster on

   … dlatego moim kolejnym udoskonaleniem kociołka było dokupienie dłuższego wężyka. Pierwszym – dodatkowe, gęstsze sito na dno kosza. Kolejnym będzie hop spider

   Odpowiedz
 4. Tata on

  Sprzęcik godny polecenia. Mam wcześniejszy model Coobra CB25 v2. Wymieniłem tylko bazookę na dłuższą i dokupiłem hop spider. Zrobiłem do tej pory 30 warek bez większych problemów. Ostatnio Dry Stout (29 litrów, 12.8 Blg, 5.8 kg słodu). Używany gar można kupić już za 1000 zł.

  Odpowiedz
 5. FilipKot on

  Mam dużą Coobrę (50) i potwierdzam – bazooka jest mega słabym rozwiązaniem i jak widzę także w modelu mniejszym. Sam kocioł super sprawa – mocno ułatwia pracę zwłaszcza w kwestii kontroli temperatury. Co do chmielu to polecam zastosować np. hop spider chociaż ja akurat używam obecnie filtra do którego wrzucam woreczki z chmielem.

  Odpowiedz
 6. Vaniur on

  Także potwierdzę że kociołek to fajna sprawa skraca czas i bałagan, mam Coobre CB5…. jest tylko jedno ale… pomimo systemu antyprzypaleniowego jeszcze ani razu nie udało mi się go nie przypalić, nie wiem co jest nie tak , gruba śruta, moc już przykręcona do 3000W, bazooka się nawet nie przytkała, cały proces szedł na pełnej przepływności, a i tak dochodzi do przypalenia….

  Odpowiedz
  • marek drozd on

   Mam podobny kocioł innego producenta i potwierdzam. Nie da się uniknąć przypaleń z prostej przyczyny. Grzałka jest przymocowana od spodu do blachy. Użyłem 2 x i odstawiłem do piwnicy. Zbudowałem własny kocioł. Nic się nie przypala i nie zatyka. Te kotły w zasadzie nie nadają się do warzenia piwa gdyż są to zwykłe warniki do grzania wody etc. a nie sprzęt piwowarski. Jedyną modernizacją jest tu dodanie kosza na słód i pompy, ale to i tak nie czyni z tego sprzętu kotła do warzenia piwa.

   Odpowiedz
 7. Paweł on

  Dzięki za test. Mam tylko jedno pytanie. Jak robicie wysładzanie w tym kotle? Czy podnosicie kosz wewnętrzny tak jak na 5 zdjęciu od góry i wysładzacie od razu do kotła na gotowanie? Czy wysładzacie może przez kranik do osobnego gara, a później znów przelewacie do Coobry na gotowanie? No i czy przy zastosowaniu pierwszym (czyli od razu do kotła) nie spadnie wydajność?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Dorota on

   Podnosimy kosz i wysładzamy od razu do kotła, zazwyczaj w tym samym czasie już podgrzewamy brzeczkę. Nie bardzo wiem, w jaki sposób mogła by spaść wydajność w stosunku do zbierania brzeczki wysłodkowej do innego naczynia.

   Odpowiedz
 8. Ryszard on

  Też mam ten problem z filtracją.Zastosowsłem chiński worek do Chmielenia.Bardzo gęsty co wydłuża czas spływu brzeczki z tego wora i trzeba go naciskać żeby wydusić z niego resztki cieczy zachowując ostrożność ewentualnego pęknięcia.
  Problem mam natomiast z czujnikiem temperatury NTC. Nie osiąga temp. 98 st.C
  , a więc nie odlicza zadanego czasu trwania w tym kroku produkcji.
  Kto jest producentem tego kociołka, może udałoby się dokupić zamiennik lub sprawny oryginał

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *