Piwo z ekstraktów – prosta instrukcja

Piwo z ekstraktów, to nie tylko dobry pomysł na rozpoczęcie swojej przygody z warzeniem piwa w domu, ale też alternatywa dla osób, które nie mają czasu na przeprowadzanie pełnego procesu zacierania. Na czym polega? Wystarczy rozpuścić puszki z ekstraktem w wodzie, doprowadzić do wrzenia, gotować max 1h w międzyczasie dodając chmiel. Następnie schłodzić, zadać drożdże i pozostawić na minimum 2 tygodnie fermentacji, a następnie rozlać do butelek lub kegów.

Łatwe prawda? Łatwe i nie zabierające dużo czasu.

Co to są ekstrakty słodowe?

Ekstrakty słodowe, to zagęszczona piwna brzeczka, produkt całkowicie naturalny. Po prostu wytwórnia ekstraktów wyręczyła nas w części pracy. Ekstrakty słodowe występują w dwóch wersjach płynnej i suchej. Ja osobiście suchego ekstraktu używam głównie do sporządzania starterów drożdżowych. Ekstrakty płynne za to służą mi do warzenia piwa i zawsze to one stanowią bazę.

Dlaczego warzyć piwo z ekstraktów?

Piwo z ekstraktów, to generalnie ciekawy przypadek – wielu warzy, niewielu się do tego przyznaje 😉 Na forach i grupach piwowarskich strach napisać, że warzy się piwo z ekstraktów, bo od razu sypią się komentarze, że tylko zacieranie, nie warto tracić czasu i pieniędzy na ekstrakty.
Od dłuższego czasu prenumeruję magazyny Brew Your Own, Zymurgy i Craft Beer & Brewing, Zymurgy i co widzę? W Stanach to żaden obciach warzyć piwo z puszki. Ostatnio znalazłam w którymś z tych magazynów recepturę na lambica z ekstraktów i wiecie co? Wygląda całkiem sensownie. Nie brakuje przepisów na piwa w stylu NEIPA, wszelkiej maści pastry sauerów i pastry stoutów, hazy ipek oraz oczywiście wszelkich tradycyjnych stylów piwnych. Praktycznie każdy przepis “all grain” ma odpowiednik na piwo z ekstraktów. Każdy piwowar może sobie sam wybrać metodę warzenia. Sama coraz częściej z braku czasu i chęci eksperymentowania sięgam po ekstrakty. Często wybieram opcję z dodatkiem słodów specjalnych (steeping), czasami z minizacieraniem (partial mashing). Dziś jednak opiszę wersję podstawową, czyli warzenie z samych ekstraktów z samodzielnym chmieleniem.

Jak uwarzyć pierwsze piwo z ekstraktów?

Proces przeanalizujemy na przykładzie lekko nachmielonej amerykańskiej APA. Nachmielimy “po amerykańsku”, czyli nie tylko amerykańskimi odmianami chmielu, ale też dość oszczędnie i bez chmielenia na zimno. Różnice w warzeniu tego typowo amerykańskiego stylu piwnego w Polsce i w Stanach zasługuje na oddzielny wpis, bo wierzcie mi zazwyczaj chcemy być bardziej papiescy niż sam papież ;).

Potrzebne surowce:

2 x 1,7kg ekstrakt słodowy płynny jasny
50g chmiel Citra
50g chmiel Amarillo
30g chmiel Cascade
drożdże US-05, Wyeast 1056 American Ale lub FM 52 Amerykański Sen.
130g glukozy do refermentacji
Jeśli nie masz chłodnicy i masz mały garnek przygotuj też mocno schłodzoną, najlepiej wręcz zmrożoną wodę butelkowaną.

Potrzebny sprzęt:

garnek minimum 10l
fermentor 30l bez kranika, z rurką fermentacyjną lub blow-off
fermentor 30l z kranikiem
termometr
cukromierz
chłodnica (opcjonalnie)
kapsle, kapslownica lub keg / party kegi.
wężyk silikonowy 1,5m
2 x siateczki do chmielenia (opcjonalnie)
rurka do rozlewu (opcjonalnie)
środek do dezynfekcji np. Sar San HB

 

Instrukcja warzenia opcja nr.1 – jeśli masz garnek 10l i/lub nie masz chłodnicy

– Jeśli chcesz użyć drożdży płynnych dzień przed warzeniem przygotuj starter.
– Przed warzeniem zdezynfekuj fermentor i plastikowe lub metalowe mieszadło wybranym środkiem do dezynfekcji według instrukcji na opakowaniu.
– Puszki z ekstraktem włóż do garnka z gorąca wodą, ekstrakt będzie bardziej płynny i łatwiej go będzie wylać z puszki.
– Chmiele wsyp do siateczek muślinowych. Do jednej chmiel Cascade, do drugiej Amarillo i Citra.
– Jedną puszkę ekstraktu wlej do garnka, uzupełnij wodą do objętości około 8l, wymieszaj. Doprowadź do wrzenia. Wrzuć siateczkę z chmielem Cascade.
– Gotuj 60 minut, koniecznie bez przykrycia. W międzyczasie zdezynfekuj mieszadło.
– W 60tej minucie wyłącz podgrzewanie i dodaj siateczkę z chmielami Amarillo i Citra. Odczekaj 3-5 minut, wyjmij siateczki z chmielem.
– Przelej gorącą brzeczkę do zdezynfekowanego fermentora i od razu dodaj drugą puszkę z ekstraktem. Wymieszaj dokładnie. Dolej mocno schłodzonej wody do objętości 21-22l. Wodę tak lej, aby jak najbardziej napowietrzyć brzeczkę.
– Brzeczka powinna mieć temperaturę około 16-18C, jeśli temperatura jest za wysoka musisz brzeczkę dochłodzić np. w wannie z zimną wodą.

 

Instrukcja warzenia opcja nr.2- jeśli masz garnek 30l i masz chłodnicę

– Jeśli chcesz użyć drożdży płynnych dzień przed warzeniem przygotuj starter.
– Przed warzeniem zdezynfekuj fermentor i wężyk wybranym środkiem do dezynfekcji według instrukcji na opakowaniu.
– Puszki z ekstraktem włóż do garnka z gorąca wodą, ekstrakt będzie bardziej płynny i łatwiej go będzie wylać z puszki.
– Ekstrakty wlej do garnka, uzupełnij wodą do objętości około 24l, wymieszaj. Doprowadź do wrzenia. Wrzuć do brzeczki siateczkę z chmielem Cascade.
– Gotuj 60 minut, koniecznie bez przykrycia.
– Jeśli używasz chłodnicy zanurzeniowej włóż ją do garnka na ostatnie 15-20 minut gotowania w celu zdezynfekowania jej.
– W 60tej minucie wyłącz podgrzewanie i dodaj chmiele Amarillo i Citra. Od razu zacznij schładzać brzeczkę.
– Gdy temperatura brzeczki osiągnie 16-18C wyjmij chłodnicę i siateczki z chmielem. Pozostaw brzeczkę na około 20-30 minut, aby wszystkie chmieliny i wytrącone kompleksy białkowo-garbnikowe opadły, a następnie ściągnij brzeczkę wężykiem do fermentora. Staraj się mocno napowietrzyć brzeczkę.

 

Instrukcja fermentacji

– Drożdże suche uwodnij w 200ml wody o temperaturze około 22-25C (chyba że producent zaleca inaczej) przez około 15 minut i wlej do brzeczki.
– Zamknij fermentor pokrywką, załóż rurkę lub zrób tzw. blow-off
– Fermentor postaw w pomieszczeniu o temperaturze około 15-18C.
– Po około dobie, max 2 powinny pojawić się pierwsze oznaki fermentacji, czyli piana na powierzchni brzeczki i wydzielający się CO2.
– Teraz pozostaw fermentor przez około 2-3 tygodnie w spokoju. Po tym czasie sprawdź czy fermentacja ustała, czyli opadła piana, rurka przestała bulkać. Zmierz zawartość ekstraktu, pomiar powtórz po 2 dniach. Jeśli zawartość ekstraktu się nie zmienia piwo można rozlewać.

Dokładnie temat fermentacji opisałam w wpisie – Warunki poprawnej fermentacji

Instrukcja rozlewu

– Zdezynfekuj fermentor z kranikiem i wężyk
– Umyj i zdezynfekuj butelki
– Kapsle gotuj przez 3 minuty
– Rozpuść 130g glukozy w 200ml wody. Gotuj syrop przez 5 minut. Ostudź.
– Fermentor z piwem postaw na stole
– Syrop wlej do fermentora z kranikiem. Fermentor postaw niżej, a następnie ściągnij do niego wężykiem młode piwo. Nie napowietrzaj piwa! Najlepiej piwo wprowadź w ruch wirowy, tak aby syrop dobrze się rozmieszał.
– Piwo od razu butelkuj. Piwo możesz nalewać kranikiem bezpośrednio do butelek lub też użyć rurki do rozlewu.

Butelki z piwem przetrzymaj około 5-7 dni w temperaturze pokojowej, aby się nagazowało. Jeśli masz taką możliwość później przenieś je do chłodniejszego miejsca.

Pierwszą butelkę możesz otworzyć po około 2 tygodniach 🙂

Słowo na koniec…

Jeśli macie jeszcze wątpliwości czy warzyć piwo z ekstraktów to polecam poczytać wpis –  Czy warzenie piwa z ekstraktów to obciach?

W najbliższym czasie spodziewajcie się wpisów dotyczących warzenia z ekstraktów z namaczeniem słodów specjalnych (steeping) i minizacieraniem (partial mash).

 

W naszym sklepie znajdziesz kilkadziesiąt różnych zestawów na piwo z ekstraktów. Serdecznie polecam!

8 komentarzy do “Piwo z ekstraktów – prosta instrukcja

 1. Volvus on

  Witam, po pierwsze super, że jako początkujący piwowar, mogę podpatrzyć jak warzą najlepsi. Po drugie mam pytanko czy z tych polskich chmieli można zrobić coś w stylu polskiej APA. A mianowicie mam Iunga 50g, Lubelski 30g, puławski 100g,Sybilla 100g oraz drożdże US 05. Nie znalazłem konkretnego przepisu na takie mieszanki, a nie chciałabym przesadzić z proporcjami. Może jakaś mała podpowiedź?Z góry dziękuję.

  Odpowiedz
 2. fiszmen9 on

  Hej!
  Jestem pod wrażeniem wiedzy, a w szczególności tej, przelanej w format cyfrowy tej strony. Gratuluję i oby tak dalej!
  Czy jest szansa uwarzyć portera baltyckiego albo przynajmniej porządnego stouta z ekstraktów?
  Jak dodać stworzyć porządane nuty zapachowo smakowe? Z czekoladą można poradzić sobie stosunkowo łatwo jednak jak uzyskać nuty prażone?
  Znalazłem specyfiki firmy Morgan a w niej preparat Master Malt Roasted. Czy to może być to ?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 3. Darek on

  Dzień dobry!
  Dwie sprawy: z moich doświadczeń wynika, że gotowanie kapsli może spowodować, że gumki uszczelniające się zbiegną i częściowo odkleją, co może doprowadzić do niehermetycznego zamknięcia części butelek, jeśli się tego nie zauważy. Od czasu takiego wypadku moczę kapsle w odkażaczu Oxi, przepłukuję i od razu kapsluję.
  Druga sprawa to pytanie: dlaczego szybkie schłodzenie brzeczki jest tak ważne? W innych przepisach na piwa z ekstraktów nie widziałem tego elementu, tylko radę, by gorącą brzeczkę po prostu zlać do fermentora wypełnionego już częściowo dobrze napowietrzoną wodą.
  Pozdrawiam!

  Odpowiedz
 4. Stanisław on

  Dzień dobry.
  Proszę o pomoc i poradę co zrobić by uratować nastaw piwa domowego z Brewkita Gozdawa Gold Summer Ale z dodatkiem koncentratu słodowego płynnego 1,7 kg, drożdże OBAY 04. Wczoraj o godz. 22 zadałem drożdże uwodnione prawidłowo i pracujące (dwutlenek wydzielany po uwodnieniu ładna czysta masa drożdży) do schłodzonej do 22,2 stop C brzeczki. Rano stwierdziłem, że drożdże nie podjęły fermentacji i warstwą ok 1 cm grubości osiadły na dnie, Z brzeczki nie wydziela się CO2 a zapach brzeczki jak po wlaniu jej po schłodzeniu z temp 80 stp C. Czy zadać nowe drożdże i jakie mam takie same z drugiej puszki, mam Gozdawa Old German górnej fermentacji 10g, Gozdawa German lager W35 dolnej fermentacji, Saf Ale s-33 Fermentis. Bardzo proszę o pilną pomoc. Pozdrawiam i z góry dzikuję za pomoc Stanisław.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *