Piwa Trapistów

Miał być wpis o Dubblach, ale tytułem wstępu postanowiłam w kilku słowach przybliżyć Wam piwa Trapistów i ich historię.


Piwo było warzone przez zakonników już we wczesnym średniowieczu. Zaspokajało ono potrzeby własne jak i pątników odwiedzających browary.
Nie inaczej było w klasztorach Cystersów, a później po rozłamie także w klasztorach Trapistów trzymających się reguł określonych przez św. Bendykta, według nich mnisi powinni produkować wszystko czego potrzebują do życia, a więc i piwo. Zwykle w browarach produkowane były trzy rodzaje piwa:
– “PRIMA melior” – dla wyższych rangą braci i ich gości
– “Cervisia” – dla mnichów
– “Tertia” – dla pielgrzymów

Nazwa “Trappist” pochodzi od browaru La Trappe w Normandii, to tam doszło do rozłamu w Zakonie Cystersów i w 1664 roku powstał zakon Cystersów Ściślejszej Obserwacji zwany Zakonem Trapistów. W czasie rewolucji francuskiej Trapiści musieli opuścić klasztor. Uciekli do Belgii skąd chcieli statkiem dostać się do Kanady, nigdy się to jednak nie udało. Biskup Antwerpii zaoferował im za to ziemię 20km od miasta gdzie powstało opactwo Westmalle. Wkrótce w Europie powstało więcej klasztorów Trapistów. Obecnie w ośmiu z nich warzone jest piwo, są to:
– Saint Benedictusabdij de Acheles Kluis – Achel
– Abbaye Notre-Dame de Scourmont – Chimay
– Abbaye Notre-Dame de Saint-Rémy- Rochefort
– Abbey de Notre-Dame d’Orval – Orval
– Abdij der Trappisten van Westamalle – Westamalle
– De Sint-Sixtusabdij van Westvleteren – Westvleteren
– Abdij Koningshoeven – La Trappe
– Engelszell Abbey – Gregorius
Sześć pierwszych klasztorów zlokalizowanych jest w Belgii, Koningshoeven znajduje się w Holandii, a najmłodszy z nich Engelszell w Austrii.
Tylko te wyżej wymienione browary uprawnione są do używania znaku “Authentic Trappist Product”.
Aby browar mógł używać tego znaku musi spełniać następujące warunki:
1. Piwo musi być warzone w murach klasztoru Trapistów
2. Browar odgrywa w opactwie rolę drugorzędną – nie może być tak, że jest to opactwo w browarze, ale browar w opactwie
3. Piwo musi być warzone przez zakonników lub pod ich nadzorem
4. Dochód ze sprzedaży piwa jest przeznaczony na pokrycie kosztów życia mnichów, utrzymania budynków i przyległych terenów, a reszta przekazywana jest na cele charytatywne.
Wszystkie piwa warzone poza murami klasztoru, a według klasztornych receptur nazywane są zazwyczaj “Abbey”.
Piwa warzone w browarach trapistów mają kilka cech wspólnych – wszystkie są piwami górnej fermentacji, wszystkie są refermentowane w butelce, wszystkie mają raczej niską goryczkę, bogaty aromat owocowy oraz gęstą, obfitą, oblepiająca szkło pianę.

Dla tych którzy chcieliby zgłębić temat piw trapistów polecam książkę Stana Hieronymus “Brew like a monk”  oraz stronę internetową Trappist Beers and Monks

W następnych wpisach przeczytacie między innymi o tym czym powinien charakteryzować się porządny dubbel oraz o tym jak go uwarzyć, aby dorównać zakonnikom 🙂