Przy okazji premiery nowych drożdży Fermentum Mobile – FM600 African Pombe przypomniałam sobie o prezentacji dotyczącej afrykańskiego piwa PITO, którą kiedyś przygotowywałam na seminarium na studiach. Piwo ciekawe, w Stanach nawet próbują je odtworzyć. Tutaj wrzucam tylko jako ciekawostkę, ale może ktoś spróbuje coś podobnego uwarzyć 🙂
Charakterystyka piwa:
- Pito jest fermentowanym napojem warzonym z sorgo w Nigerii i północnej Ghanie, w małych przydomowych browarach.
- Zawartość alkoholu 2-3%, pH 3,5-5
- Jest chętnie spożywany ze względu na orzeźwiający charakter, ale także dlatego że uznaje się, że ma właściwości prozdrowotne
- Zawiera znaczne ilości ryboflawiny i niacyny
- Jest źródłem cynku, wapnia, magnezu i żelaza
Dwa rodzaje piwa Pito:
- – dabe – alkoholowe – najchętniej spożywane
- – damara – bezalkoholowe polecane dla osób chorych, rekowalescentów i dla małoletnich
Rozgraniczono pięć metod produkcji, zależnie od regionu.
Najbardziej popularna metoda oznaczona przez naukowców jako no.1 składa się z następujących etapów:
- Namaczanie ziarna sorgo przez 12h
- Odsączanie wody
- Przemywanie ziarna czystą wodą
- Rozłożenie ziarna i przykrycie go tkaniną polietylenową – Kiełkowanie
- Suszenie na słońcu
- Śrutowanie
- Zacieranie
- Zlanie pierwszego supernatantu
- Gotowanie zacieru z wodą i oddzielenie filtratu
- Gotowanie supernatantu i filtratu przez 8-12h
- Chłodzenie
- Dodatek poprzedniej warki – Fermentacja
Metoda nr2 różni się od metody nr1 tym, że skiełkowane ziarno po suszeniu jest okładane kijami, ma to na celu rozluźnienie warstwy suszonego słodu i częściowe oddzielenie korzonków.
W metodzie nr3 nie ma etapu suszenia słodu. Zielony słód jest przykrywany workami w ciemnych pomieszczeniach i czeka na zmielenie (można się więc spodziewać problemów z mikrobiologią ;))
W metodzie nr4 i5 zacier jest gotowany dwukrotnie
W metodzie nr5 ziarno jest moczone dwukrotnie, a zielony słód przed suszeniem jest na 24h umieszczany w workach i przykrywany ciężkimi przedmiotami – według piwowarów piwo warzone w ten sposób ma w sobie więcej słodyczy.
Wyniki testów laboratoryjnych:
- Tylko w jednej próbie słodu wykryto aflatoksyny w ilości 9,58ppb (normy w USA <20ppb, w UE <4ppb)
- Aflatoksyn nie wykryto w żadnej próbie piwa, być może wpływ na to ma wysoka temperatura gotowania brzeczki i wzajemne oddziaływanie mikroorganizmów podczas przygotowania brzeczki i piwa.
- W próbach słodu wykryto:
- Aspergillus clavatus -produkuje patulinę – mykotoksynę, która powoduje silne dolegliwości neurologiczne. Może uszkadzać DNA w komórkach ciała człowieka i hamować działanie niektórych enzymów. Patulina która dostanie się do brzeczki może być rozłożona podczas fermentacji alkoholowej
- Mucor hiemalis – nie przeżywa w temp wyższej niż 37∘C, może powodować m.in. zapalenie skóry
- Cladosporium sphaerospemum i Cladosporium herbarum – nie produkują mykotoksyn i nie są chorobotwórcze, ale ich zarodniki mogą wywoływać reakcje alergiczne, zapalenie rogówki oka, podrażnienie, zapalenie, a nawet uszkodzenie skóry.
Nie stwierdzono uważanych za produkujących najwięcej aflatoksyn: A. flavus i A.parasiticus
Wykryto w piwie:
- Aspergillus clavatus -produkuje patulinę – mykotoksynę, która powoduje silne dolegliwości neurologiczne. Może uszkadzać DNA w komórkach ciała człowieka i hamować działanie niektórych enzymów. Patulina która dostanie się do brzeczki może być rozłożona podczas fermentacji alkoholowej
- Saccharomyces cerevisiae
- Pichia anomala może przetrwać w niskim pH. W przeciwieństwie do D. hansenii, a podobnie do S. cerevisiae posiada wysokie zdolności fermentacyjne, ale szlaki metaboliczne syntezy estrów są inne. P.anomala syntetyzuje estry takie jak maślan etylu i octan fenylu z acetonu i etanolu.
- Debaryomyces hansenii –wykazuje b.słabe lub nie wykazuje w ogóle możliwości fermentacji.Wykazuje za to silne właściwości hamujące wzrost pleśni w szczególności Aspergillus. Nie jest organizmem patogennym.
Mikroorganizmem dominującym w piwie był prowadzący fermentację alkoholową S.cerevisiae. Wynikiem działalności drożdży S.cerevisiae i bakterii kwasu mlekowego jest orzeźwiający, lekko kwaskowy napój.
- W żadnej próbie piwa nie wykryto bakterii z grupy Coli, świadczy to nie tyle o wysokim reżimie higienicznym, co jest raczej wynikiem wysokiej temperatury gotowania brzeczki i/lub antybakteryjnych właściwości drożdży. Jednym z takich drożdży jest P. anomala produkująca toksyny działające niszcząco na inne mikroorganizmy.
WNIOSKI KOŃCOWE
- Proces produkcji PITO jest słabo kontrolowany i zależy od warunków w danym browarze.
- Nie wykryto aflatoksyn i bakterii z grupy Coli w żadnej próbie piwa.
- Zidentyfikowano 4 różne pleśnie, które mogą być potencjalnie niebezpieczne
- S. cerevisiae jest organizmem dominującym podczas fermentacji, oprócz tego zidentyfikowano P. anomala i D. hansenii, co potwierdza użycie kultury wielodrożdżowej.
- Badania podkreślają potrzebę większej kontroli i standaryzacji metod produkcji, tak aby zapewnić jakość produkowanego piwa i bezpieczeństwo spożywających je piwoszy.
- Niektóre drożdże obecne w piwie mogą mieć unikatowe, pozytywne cechy, które powinny być zbadane.
Ktoś jest chętny podjąć się wyzwania uwarzyć PITO?
Na podstawie:
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/jib.373
http://www.petekj.com/pito.html
http://www.kpare.nl/photoalbum_en.asp?pagenrid=13
Zdjęcia zaczerpnięte z w/w źródeł. Foto główne Nyani Quarmyne.