Wczoraj do moich rąk trafiły brewkity polskiego producenta Gozdawa. Nie byłabym sobą gdybym ich nie przetestowała, tym bardziej, że trzymam kciuki za tą ciekawą inicjatywę…, ale do rzeczy. Na przykładzie Gozdawy pokażę jak mając mało czasu i niewiele sprzętu można uwarzyć swoje własne, niepowtarzane, znakomite piwo w domu.
Co musimy przygotować na początek?
Ja skorzystałam z puszki Gozdawa PIWOSZ Christmas Ale 1,7kg oraz 1,5kg belgijskiego ciemnego cukru kandyzowanego.
Sprzęt jakim musimy dysponować:
– garnek minimum 5l
– plastikowe mieszadło lub metalowa chochla
– fermentor z kranikiem i rurką fermentacyjną
– kubek lub zlewka
– środek do dezynfekcji np. nadwęglan sodu
11 KROKÓW DO UWARZENIA WŁASNEGO PIWA
1. Fermentor umyj i zdezynfekuj. Zrób to zgodnie z instrukcją na opakowaniu środka do dezynfekcji.
2. Z puszki zdejmij wieko i wyjmij drożdże. Zedrzyj papierową obwolutę.
3. Włóż zamknięta puszkę do gorącej wody (zawartość będzie łatwiej wylać).
4. Do wyparzonego kubka wlej około 100ml przegotowanej, wystudzonej (poniżej 30stopni C) wody, wsyp drożdże, nie mieszaj, przykryj kubek folią aluminiową.
5. Do garnka nalej 2,5-3l wody (ja nalałam 3l i troszkę ciężko było mi się ostatecznie zmieścić w 5l garnku), podgrzej wodę i wsyp 1,5kg cukru kandyzowanego ciemnego (w ostateczności zwykłego białego cukru).
6. Podgrzej, dodaj zawartość puszki, zagotuj. Gotuj kilka minut. Pamiętaj aby ciągle mieszać!
7. Przelej zawartość garnka do zdezynfekowanego fermentora i uzupełnij zimną wodą do 21l. Ja użyłam zwykłej kranówki. Jeśli obawiasz się o jakość mikrobiologiczną swojej wody, to możesz ją przegotować i wystudzić. Możesz też użyć najtańszej wody mineralnej z marketu. Brzeczkę trzeba napowietrzyć, więc dobrze jest całość intensywnie mieszać.
8. Zamieszaj drożdże w kubku, zakręcając nim lekko. Sprawdź temperaturę przygotowanej brzeczki. W przypadku tego brewkita producent zaleca temperaturę zadawania drożdży 22-25 stopni C. Jeśli temperatura brzeczki jest wyższa niż zalecana wówczas brzeczkę trzeba schłodzić np. wystawiając fermentor do chłodnego pomieszczenia lub zimą na zewnątrz. Do pomiaru temperatury użyj termometru ciekłokrystalicznego naklejanego na fermentor lub też elektronicznego bądź alkoholowego (oczywiście wcześniej zdezynfekowanego).
9. Wlej do fermentora drożdże z kubka.
10. Zamknij fermentor pokrywką z rurką fermentacyjną. Do rurki nalej wody.
11. Fermentor ustaw w miejscu o temperaturze pokojowej i zapomnij o nim na kilka dni 🙂
Za dni kilka napiszę jak piwo rozlać do butelek, a Ty w tym czasie przygotuj 40 butelek, kapsle, kapslownicę i dropsy fermentacyjne.
Wskazówki dotyczące rozlewu znajdziecie w tym wpisie a wrażenia z degustacji tutaj.