Munich Helles – surowce i proces warzenia

Słód pilzneński, niemieckie szlachetne odmiany chmielu, drożdże dolnej fermentacji akcentujące słodowość, to przepis na idealnego Munich Helles.

SUROWCE DO WARZENIA PIW W STYLU MUNICH HELLES

Woda:

Woda bogata w jony chlorkowe, dodające piwu pełni i podbijające słodowość w piwie.

 

Słód:

Podstawę zasypu stanowi dobry jakościowo słód pilzneński, czasami jest on używany jako jedyny słód. Możemy dodać od 5-20% jasnego słodu monachijskiego lub słodu wiedeńskiego, aby uzyskać bardziej wyraźną słodowość w piwie. Można zastosować słody takie jak Carapils, Carabody lub Golden Ale dla podbicia pełni. Można użyć też trochę słodu zakwaszającego, aby obniżyć pH zacieru. Stanowczo odradzam użycie słodów karmelowych.

 

Chmiel:

Do chmielenia Hellsów najlepiej oczywiście użyć szlachetnych chmieli niemieckich o profilu ziołowym, kwiatowym, ziemistym, tytoniowym typu Tettnang, Spalter Select, Hallertauer.

 

Drożdże:

Do fermentacji munich helles najlepiej wybrać szczepy dolnej fermentacji, które zaakcentują słodową stronę piwa i dadzą czysty profil piwa. Z drożdży płynnych polecam Fermentum Mobile FM31 Bawarska Dolina; Weast 2308 Munich Lager; White Labs WLP820 Oktoberfest/Marzen Lager Yeast, WLP838 South German Lager Yeast, WLP860 Munich Helles Yeast, WLP920 Old Bavarian Yeast. Z drożdży suchych możemy wybrać Saflager W34/70, Mangrove Jack’s M776 Bavarian Lager lub Lallemand Diamond.

 

PORADY DOTYCZACE WARZENIA PIW W STYLU MUNICH HELLES

Zacieranie: 

Munich Helles nie był wyjątkiem wśród bawarskich piw i tradycyjnie był zacierany dekokcyjnie. Obecnie najczęściej jednak stosuje się zacieranie infuzyjne, nawet jednotemperaturowe, u mnie najlepiej sprawdza się jedna, długa przerwa w 66-68C. Dla uzyskania odpowiedniego profilu piwa ważne jest utrzymywanie pH zacieru w granicach 5,2- 5,4.

 

Gotowanie i chmielenie:

Gotujemy tradycyjnie 60-90 minut. Chmielimy tylko na goryczkę używając niemieckich odmian o niskiej zawartości alfakwasów.

 

Fermentacja:

Ten styl jest chyba jeszcze bardziej wymagający od pilznera. Musimy bardzo zadbać o to aby uzyskać czysty profil fermentacyjny, gdyż nic nie ukryje jakichkolwiek wad.

Zadbajmy nie tylko o dobór odpowiedniego szczepu drożdży, odpowiedniej ilości drożdży w bardzo dobrej kondycji, ale też zwróćmy szczególną uwagę na kontrolę temperatury fermentacji. Zawsze zaczynajmy fermentację w niskich temperaturach (8-10C), dopiero gdy burzliwa faza będzie dobiegać końca możemy stopniowo podnosić temperaturę do 12-14C, aby pozbyć się diacetylu, a przy okazji innych związków jak np. aldehyd octowy. Piwo powinno być lagerowane, co oznacza, że po zakończeniu przerwy diacetylowej należy rozpocząć stopniowe, powolne schładzanie piwa i lagerować w temperaturze bliskiej zeru.

 

Jeśli chcesz uwarzyć piwo w stylu Munich Helles możesz sam skomponować recepturę i zakupić surowce w Homebrewing.pl lub skorzystać z naszych gotowych zestawów.

 

Polecam też pierwszą część artykułu:

Jeden komentarz do “Munich Helles – surowce i proces warzenia

 1. Robert on

  Proponuję napisać coś o piwie świdnickim, wskrzeszonym z archiwaliów średniowiecznych. Popełniłem moja interpretację tego piwa, tak by za 15 miesięcy wysłać go na konkurs do Wrocławia.
  Formalnie zrobiłem go drożdżach lagerowych, bo takie miałem namnożone, dzisiaj przelałem go na gęstwę po Flandersie, bo skoro beczka była obowiązkowa dla niego, to bretty “mu się należą”. Zakładam, że zagubi to charakter lagerowy.
  Ono ma być mocno nachmielone, takie też jest moje, więc mam pewność, że bretty “coś przy nim podłubią” ale go nie zakwaszą lactobalisilusy z powodu wysokiego IBU.
  Za 3 miesiące przeleję go kolejny raz i dodam kostkę dębową, by z nią przebywał 6-7 miesięcy. Mam go 30 litrów.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *