Munich Helles – historia i charakterystyka

Munich Helles to najpopularniejsze piwo w południowej części Niemiec. Jasne, pełne, słodowe, orzeźwiające o bardziej subtelnej goryczce i niższym aromacie chmielowym niż pilzner. Minich helles jest coraz częściej warzony przez polskie browary kraftowe, co niezmiernie cieszy. Piwo to w żaden sposób nie jest ekstremalne, nie powala chmielowym aromatem, nie wykręca twarzy kwasem, nie paraliżuje kubków smakowych goryczką, ani nie zamula laktozą. Dobrze uwarzony helles jest po prostu przyjemnym piwem do codziennej konsumpcji. Tyle i aż tyle.

Historia

Pięknie nam się te piwne historie zazębiają. Jeśli pamiętacie jeszcze tragicznie zmarłego nad szklaneczką czeskiego pilznera Josefa Grolla oraz naszych niestrudzonych podróżników i kreatywnych piwowarów – Antona Drehera i Gabriela Sedelmayera oraz dystyngowanego profesora Carla Linde, to super – każdy z nich odegrał swoją rolę w powstaniu tego delikatnego trunku. 

Jak tylko Groll uwarzył w Pilźnie swój złocisty trunek, świat oszalał na punkcie pilznera. Szaleństwo nie ominęło Bawarii, co prawda ona chyba najdłużej dawała opór zalewowi jasnego, porządnie nachmielonego, klarownego trunku. Ciemne piwa w stylu bock, czy dunkel oraz bursztynowe marcowe z czasem zaczęły tracić swoją popularność na rzecz jaśniejszych piw. Pierwszy na takie zapotrzebowanie odpowiedział oczywiście browar Spaten. Jak pamiętamy Sedlmayer podczas podróży po europejskich browarach wraz Antonem Dreherem poznali technologię produkcji jasnego słodu. Natomiast dzięki współpracy z Carlem Linde udało się stworzyć idealne warunki do produkcji piw dolnej fermentacji. I tak oto w 1894r Browar Spaten wypuścił złotego lagera nazywając go “helles”. Helles był jeszcze jaśniejszy od pilznera, był też mniej nachmielony, bardziej skoncentrowany na słodowej stronie piwa.

 

Charakterystyka 

Wygląd: barwa jasno słomkowa do jasnozłotej. Idealnie klarowne. Piana biała, sztywna i trwała.

Aromat: średni aromat słodowy, o charakterze jasnego chleba, zboża. Niski do średnioniski aromat chmielowy – kwiatowy, ziołowy, przyprawowy. Czysty lagerowy charakter – bez estrów, diacetylu, aldehydów i siarki, czy nut karmelowych. 

Smak: słodowość na średnim poziomie, piwo może wydawać się lekko słodkie. Smak szlachetnych niemieckich chmieli na poziomie niskim do średnioniskiego. Finisz krótki, wytrawny, słodowo-chmielowy.

Goryczka: niska lub średnioniska, krótka, jedynie dla balansowania słodowości

Odczucie w ustach: Pełnia średnia, nasycenie średnie, piwo nie powinno być wodniste

 

Parametry:

Ekstrakt początkowy: 11-12,5Blg

Ekstrakt końcowy: 2-3Blg

Zawartość alkoholu: 4,5-5,5% obj.

Goryczka: 16-20 IBU

Barwa: 5-10 EBC

 

Degustacja 

Najlepiej serwować schłodzone do 5-7°C w szklankach/pokalach do pilznera lub w kuflach. Słodowy, chlebowy charakter tego piwa sprawdzi się jako kompan wszelkiego rodzaju kanapek, precli, sałatek z grzankami tym samym podkreślając jeszcze bardziej zbożowy charakter. Helles często podawany jest do dań z wieprzowiny – podobnie jak pilzner. Jego delikatny charakter sprawdzi się też do podkreślenia smaku dań z indyka, ryb, owoców morza. Uwypukli delikatny, mleczny charakter miękkich, kremowych serów takich jak Brie, Mozzarella, serów kozich.

 

Reprezentanci stylu

Spaten “Münchner Hell”, Hacker-Pschorr “Münchner Gold”, Löwenbraü “Original”, Paulaner “Premium Lager”, Weihenstephaner “Original”, Augustiner Lagerbier “Hell”, Browar Stu Mostów “WRCLW Helles Lagerbier”, Browar Mikołajki “Roś Hell Yes”, Moon Lark “Raise Helles Lager”, Funky Fluid “Helles Lager”, Nepomucen “Around Hallertauer Helles”

 

Bibliografia
  • Josh Weikert: Make Your Best Helles, Craft Beer and Brewing
  • Nick Carr: Munich Helles: The Light & Bright Beer of Bavaria, Kegerator.com
  • Jamil Zainasheff: Munich  Helles, Brewing Your Own
  • Przemysław Szczepański: Bawarskie Jasne (Helles), Kompendium Piwa

 

 

W kolejnym wpisie przekaże Wam wskazówki jakie surowce wybrać do skomponowania receptury na munich helles oraz jak przeprowadzić cały proces warzenia i fermentacji tego piwa.

Jeśli już teraz chcielibyście uwarzyć to piwo w domu, to zachęcam do zakupu gotowych zestawów surowców w sklepie homebrewing.pl

Jeden komentarz do “Munich Helles – historia i charakterystyka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *