Munich Dunkel – historia i charakterystyka

Munich Dunkel to ciemny, niemiecki lager o złożonym profilu słodowym – aromacie chlebowym, tostowym, orzechowym pochodzącym z użycia słodu monachijskiego i oraz ze związków Maillarda powstałych w wyniku dekokcyjnego zacierania i/lub długiego gotowania brzeczki. Ma czysty lagerowy charakter. Jest ciemniejszy i słodszy niż piwo marcowe. Mniej czekoladowy, palony, ale bardziej pełny od schwarzbiera. Ma niższą zawartość ekstrakt i alkoholu od Koźlaka. Jest delikatniej nachmielony niż typowy czeski ciemny lager.

Historia

Ciemne piwa na terenie Bawarii były warzone już w Średniowieczu, jednak historia Munich Dunkel jaki znamy dzisiaj wiąże się nieodłącznie z postacią Gabriela Sedlmayera z browaru Spaten w Monachium. Zapewne kojarzycie go z historii o powstaniu piw w stylu lager wiedeński i marzen. To właśnie ten genialny piwowar opracował produkcję słodu monachijskiego oraz jako pierwszy wykorzystał wynalazek Carla Linde, czyli schładzarkę umożliwiającą utrzymanie niskiej temperatury fermentacji i leżakowania piwa. Mamy zatem już dwa elementy charakterystyczne dla Dunkela – słód monachijski oraz dolną fermentację. Gdy dorzucimy do tego jeszcze tak charakterystyczne dla Bawarii – zacieranie dekokcyjne oraz wykorzystanie szlachetnych niemieckich chmieli otrzymamy Bawarskie Ciemne. Piwo które lata świetności przeżywało w drugiej połowie XIXw.  Do dziś piwo jest warzone w bawarskich browarach, może w mniejszej ilości niż półtorej wieku temu, ale nadal jest obecne na rynku. 

 

Charakterystyka

Wygląd: barwa miedziana do brązowej, często z rubinowymi refleksami. Piana kremowa lub beżowa, obfita, trwała.

Aromat: Na pierwszym planie bogata słodowość – aromaty chleba, przypieczonej skórki chleba, grzanek, tostów. Mogą występować nuty toffi, czekolady karmelu. Aromaty palone, kawowe są niepożądane. Aromat chmielowy jeśli występuje jest na poziomie niskim i ma charakter ziołowy, kwiatowy, tytoniowy.

Smak: Złożony smak słodowy, słodki na poziomie średnim. Podobnie jak w aromacie ma charakter skórki świeżo upieczonego chleba, grzanek. Opcjonalnie mogą pojawiać się posmaki toffi, karmelu, ciastek, czekolady, orzechów oraz suszonych owoców. Smak chmielowy jeśli występuje jest na niskim poziomie. Finisz jest krótki, półsłodki lub półwytrawny.

Goryczka: średnioniska, krótka, zapewniająca odpowiednia kontrę dla słodowości.

Odczucie w ustach: pełnia średnia do średniowysokiej.Gładkie, kremowe. Nie może być ciężkie i wyklejające jamę ustną. Nasycenie średnioniskie do średniego. 

Parametry

Ekstrakt początkowy: 11-14Blg

Ekstrakt końcowy: 2,5-4,5Blg

Zawartość alkoholu: 4-5,5% obj.

Goryczka: 18-30IBU

Barwa: 28-56 EBC

 

Degustacja (temperatura, szkło, foodpairing)

Munich dunkel może być podawany w szklankach do pilznera lub w pokalach. Idealna temperatura konsumpcji to 8-10°C. Munich Dunkel może być serwowany do pieczeni wieprzowych, kiełbasek, dań z grilla. Jego słodowy charakter idealnie będzie współgrał z serem Gruyere. 

Reprezentanci

Ayinger Altbairisch Dunkel, Chuckanut Dunkel Lager, Ettaler Kloster Dunkel, Hacker-Pschorr Alt Munich Dark, Weltenburger Kloster Barock-Dunkel, Browar Zamkowy Cieszyn Ciemna Strona Cieszyna.

 

Bibliografia

Przemysław Szczepańczyk, Bawarskie Ciemne (dunkles), Kompendium piwa

Gordon Strong, Munich Dunkel: The original brown lager of Bavaria, Brew Your Own

Jamil Zainasheff, Munich Dunkel, Brew Your Own

BYO Staff, Munich Dark Lager, Brew Your Own

Nick Carr, Munich Dunkel: The Original Dark European Lager, Kegerator

 

Jeśli chciałbyś uwarzyć Dunkela, to w sklepie Homebrewing.pl znajdziesz gotowe zestawy surowców 

Jeden komentarz do “Munich Dunkel – historia i charakterystyka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *