Imperialny Stout Kawowy – receptura

Piwo z którego jestem mega zadowolona. Wyszedł naprawdę dobry stout o intensywnym aromacie kawy i czekolady z czapą trwałej, beżowej piany. Słody zostały tak dobrane, aby w piwie pojawiły się intensywne aromaty kojarzące się z czekoladą. Aby podbić słodycz została dodana laktoza, a na cichą fermentację powędrowała kawa. Całość wyszła bardzo zbalansowana i bardzo smaczna 🙂

Receptura na 20l piwa o ekstrakcie 21Blg

Surowce:

 

Wszystkie słody wsypujemy do około 22l wody o temperaturze około 70°C.  Ustalamy temperaturę zacierania na 66-68°C i utrzymujemy ją przez 90 minut. Podgrzewamy zacier do 76°C i przenosimy do filtracji. Wysładzamy wodą o temperaturze 76-78°C do uzyskania około 23l brzeczki.

Gotujemy 60 minut. Na początku gotowania dajemy cały chmiel. 10 minut przed końcem gotowania dodajemy laktozę.

Chłodzimy do temperatury około 16-18°C. Zadajemy uwodnione drożdże.  Staramy się utrzymywać temperaturę fermentacji poniżej 20°C.

Po zakończonej fermentacji burzliwej przelewamy piwo na cichą fermentację i dodajemy kawę. Po 4-5 dniach piwo rozlewamy do butelek ze 130g glukozy.

Uwagi dodatkowe:

1. drożdże – możecie użyć praktycznie każdych dobrych, świeżych drożdży, które wytrzymują wysokie stężenie alkoholu. Mogą to być drożdże neutralne smakowo zarówno suche S-04,  US-05, Danstar Nottingham, Mangrove Jacks M10 jak i płynne FM12 lub FM13. Możecie też podobnie jak ja pójść w “belgijskie klimaty” i użyć drożdży do mocnych piw klasztornych.

2. kawa – nie jestem ekspertem od kawy. Kawę wybrałam ze względu na opis podany przez producenta, zaważyła niska kwasowość i aromaty orzecha i czekolady. Wybór był trafiony!

Kawę włożyłam do piekarnika na 20 minut do temperatury 120°C. Schłodziłam, wsypałam do woreczka muślinowego, który obciążyłam solidnymi kieliszkami do wódki i wrzuciłam do młodego piwa.

 

Ja degustację zaczęłam już tydzień po butelkowaniu 🙂

 

Tagi: , , ,

Powiązane wpisy

23 komentarzy do “Imperialny Stout Kawowy – receptura

  1. Wito on

    Będę mieć niebawem gęstwe S-04 z mojego sweet stouta (16 BLG). Myślicie, że da radę, czy wsypać zrehydratyzowane świeże?

    Odpowiedz
  2. Kuba on

    Przepraszam, ze trochę nie na temat, ale mam pytanie techniczne 🙂
    Ile mikronów ma siatka w tym hop spiderze?

    Z góry dziękuję.
    W weekend będę warzył ten stout.
    Dziękuje za przepis i bardzo przejrzysty opis 🙂

    Odpowiedz
  3. PawelW on

    Dori spadłaś mi z nieba z tym piwkiem. Właśnie planowałem warzenie “czarnuchów” żeby finalnie dojść do RIS’a.

    Brakowało mi jednego ogniwa w łańcuchu: Dry Stout->Milk Stout-> ??? -> RIS

    Wstępnie planowałem Twojego FES’a, ale mam jeszcze zapas w piwnicy, więc po Milk Stoucie skorzystam z tego przepisu 😉 Planuję użyć FM 13 Irlandzkie ciemności. Myślisz, że taki łańcuch piw z użyciem tych drożdży się sprawdzi?

    Odpowiedz
  4. 314wo.pl on

    Robiłem podobne piwo i w ogóle lubię stouty pić i warzyć. Jedna rzecz przykuła moją uwag. Wszystkie słody wrzuciłaś od razu? Ja zawsze ciemne słody wrzucam na ostatnie 10-15 minut zacierania. Czytałem, a nie sprawdzałem, że ciemne słody wrzucone zbyt wcześnie mogą być potem bardzo nieprzyjemne. Możesz się do tego jakoś odnieść?
    A przy okazji dzięki za bloga.

    Odpowiedz
  5. groszeq on

    Chętnie bym uwarzył to piwo, ale nie mam takiego gara dużego.
    Da radę zrobić 10 litrów warkę ? Albo 15 ?
    Myślałem też, żeby zrobić zacieranie i wysładzanie na 2 razy. Da rade ?

    Odpowiedz
  6. Kuba on

    Zrobiłem stout według tego przepisu. Przelewałem go dzisiaj na cichą, po spróbowaniu uznałem, że chciałbym podzielić warkę na pół i jedną z nich dosłodzić jeszcze laktozą. Czy można to jeszcze zrobić na tym etapie i jaki sposób najlepiej?

    Odpowiedz
    • Dorota on

      Żaden problem 🙂 Rozpuść laktozę w niewielkiej ilości wody, zagotuj, ostudź i taki syrop najlepiej dodaj przed butelkowaniem.

      Odpowiedz
  7. Ukuk on

    Cześć,jaka jest różnica między tą recepturą a zestawem ze sklepu?Mam na myśli efekt końcowy.I,czy naprawdę można ze smakiem popijać,już po tygodniu albo dwóch?:)
    Pozdo

    Odpowiedz
  8. Hubert on

    Jakie było końcowe blg, po zakończeniu burzliwej? moje fermentuje już 3 tydzień, nie jestem pewien czy to nie za długo, nadal jest reszta piany i rurka bulgocze (bardzo wolno, długo się zbiera, ale jednak)

    Odpowiedz
    • Dorota on

      Szczerze, to nie pamiętam. To i tak nie ma znaczenia, bo jeśli użyłeś innych drożdży to i stopień odfermentowania będziesz miał inny. Lepiej po prostu sprawdzić zawartość ekstraktu przez 3-4 dni. Jeśli nie spada to znaczy, że fermentacja się zakończyła. W przypadku tego piwa ekstrakt końcowy może być dość wysoki ze względu na użytą laktozę, której drożdże nie są w stanie przefermentować.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *