Belgian Golden Strong Ale – surowce

Belgian Golden Strong Ale to jeden z tych stylów piwnych gdzie nie ma zbyt dużej dowolności jeśli chodzi o dobór surowców.

Słód: zasyp jest bardzo prosty, bo w 100% składa się z bardzo jasnego słodu pilzneńskiego. Warto w tym przypadku wybrać słody oznaczone jako “premium” lub “ekstra jasny” o barwie nie przekraczającej 4 EBC. Słód pale ale nie sprawdzi się w przypadku tego piwa, jest zbyt ciemny. Ewentualnie można użyć niewielkiej ilości (max 10%) bardzo jasnego słodu karmelowego typu Carapils lub też słodu pszenicznego.

 

Chmiel: najczęściej wykorzystywane są aromatyczne odmiany takie jak Saaz, Styrian Goldings, East Kent Goldings, Hallertauer. Do chmielenia piwa Duvel wykorzystuje się słoweński Styrian Goldings i czeski Saaz, dzięki temu połączeniu piwo zyskuje świeży, lekko kwiatowy i korzenny aromat oraz delikatną goryczkę.

 

Drożdże: konieczne jest użycie dedykowanych do tego stylu piwa drożdży, odpornych na alkohol, produkujących duże ilości estrów owocowych i nieco korzennych fenoli. Najczęściej polecany jest szczep 1388 Belgian Golden Strong Ale z Wyeast Laboratories lub też jego odpowiednik w ofercie White Labs WLP 570 Belgian Golden Ale lub rodzimy FM25 Klasztorna Medytacja z Fermentum Mobile. Z powodzeniem możemy też użyć innych szczepów takich jak Wyeast 3787 Trappist High Gravity, Wyeast 1762 Belgian Abbey II, Wyeast 3522 Belgian Ardennes, WLP 530 Abbey Ale, WLP 540 Abbey IV Ale, WLP 550 Belgian Ale. Jako że nie jest tajemnicą, że drożdże do Duvela pochodzą ze szkockiego browaru McEwans można spokojnie użyć też szczepu Wyeast 1728 Scottish Ale.

Jeśli już zmuszeni jesteśmy używać drożdży suchych, to najlepszym rozwiązaniem wydają się drożdże Gozdawa Belgian Fruit & Spaicy Ale, Danstar Belle Saison, Mangrove Jack’s Belgian Ale M27, ewentualnie Safebrew Abbaye z oferty firmy Fermentis.

 

Woda: zastosować miękką czy twardą wodę? Zdania są podzielone. Jedne źródła podają, że do Duvela używa się miękkiej wody o niskiej zawartości jonów żelaza, a inne że woda powinna być poddana burtonizacji i raczej przychylam się do tej drugiej opcji.

 

Dodatki: w zasadzie nie da się uwarzyć porządnego BGSA bez dodatku cukru. Przy tak dużym zasypie słód spowodowałby znaczne przyciemnienie barwy, a i smak bardziej poszedłby w stronę słodyczy, dlatego też stosuje się dodatek cukru przeciętnie w ilości 10-20%. Jako źródło cukru możemy wykorzystać glukozę lub biały cukier stołowy lub biały cukier kandyzowany. Cukier powoduje, że barwa tak mocnego piwa jest jasna, drożdże głębiej odfermentowują piwo przez co sprawia ono wrażenie lekkiego.

 

Wskazówki do zacierania, chmielenia i fermentacji oraz przykładowa receptura już wkrótce 🙂

Artykuł ukazał się w kwartalniku PIWOWAR 15/2014 (w lekko zmienionej wersji ;))

Tagi: , , , , ,

Powiązane wpisy

13 komentarzy do “Belgian Golden Strong Ale – surowce

 1. kasztan on

  właśnie robię saisona i na gęstwie chciałem zrobić BGSA i trochę się zmartwiłem, że nie wymieniłaś fm odkrycie sezonu jako drożdży odpowiednich do tego piwa

  Odpowiedz
   • Dominik on

    A wyeast 3711? akurat jestem przy zakupie tych drożdży i chce polecieć na jednej gęstwie parę różnych piw w szczególności sezona. Na saszetce twierdzą że są również dedykowane do golden strong ale.
    Miłe zaskoczenie bo szukam receptury, patrzę a tu właśnie na świeczniku na Twoim blogu ten styl 🙂 dodam że saisona również uwarzę z Twojej receptury 🙂
    Generalnie bardzo przydatny blog z nieoklepanymi stylami, korzystam co chwilę :]
    pozdrawiam !

    Odpowiedz
 2. Miłosz on

  Zachęcony Twoim Artykułem o tym gatunku zrobiłem małą warkę (12 l) z słodu pilzneńskiego 3,8kg (85%) i cukru 0,7kg (15%), zacierałem z przerwą w 50 st przez 15min przez 70 min w 65-61 st., gotowałem 90 min dodając magnum dla goryczki na 50′ i saaz dla smaku na 10′, na 10′ przed końcem dodałem cukier, BLG 21 !, 12 l. Po wystudzeniu do ok 19 stopni dodałem 36-godzinny, 1-litrowy starter z suchych Gozdawa Belgian Fruit & Spicy. To moje pierwsze piwo takiej mocy i dodatkowo wygląda że się uda bo dzisiaj po w dniach fermentacji zmierzyłem blg i jest 4 BLG. Temperatura w domu 25 st. Próbka w smaku nie jest słodka i ma fantastyczne belgijskie owocowe aromaty. Nie czuć alkoholu a przecież ma już ok 8,5%. Nie wiem czy piwo wytrzyma wspomniane 3 miesiące leżakowania ale postaram się. Dziękuję za inspiracje i jeżeli mi wyjdzie to czy będę mógł liczyć na twoją ocenę na priv? A może już widzisz w przepisie jakieś błędy?

  Odpowiedz
 3. Korek on

  Witam.

  Bardzo pomocny i rzeczowy blog. Fajnie, że ktoś “rozpracował” belgijskie style; moim zdaniem Ci, którzy używają określenia “nudna Belgia” obnażają tylko swoją ignorancję.. Ale do rzeczy:

  Co sądzisz o zastosowaniu słodu Maris Otter Extra Pale o barwie 3 EBC? Tu gdzie mieszkam ciężko jest dostać pilzneński.. a gdyby tak jeszcze dodać ze 150 g zakwaszającego na lepsze zacieranie i rozjaśnienie koloru?

  Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.

  Odpowiedz
 4. Konrad on

  Witam

  Uwarzyłem właśnie BGSA mam gęstwę ok. pół litra, brzeczka po gotowaniu 20 l ma 27blg czy wystarczy drożdży? No i jeszcze jedno gęstwa lodówki mierzyłem 10st.C a wiadro z brzeczką chłodziłem w garażu ma 12st.C mogę zadać drożdże zaraz czy poczekac? Gęstwa to ardennesy.

  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Konrad on

   Dzięki za odpowiedź – po 36 godzinach nieśmiało wystartowały, nie powiem trochę się obawiam bo drożdże mogą być trochę zmęczone bo po 17blg dubblu. Czekam co z tego wyniknie. Ale już po głowie chodziły mi myśli o zadaniu innych drożdży. Czy mogę dodać drożdżowej pożywki, takiej stosowanej w winiarstwie? Pamiętam że jak fermentowałem miód to dodawałem pożywkę i miodu na kilka rat a blg znacznie się nie różniło.

   Odpowiedz
 5. Konrad on

  BGSA po niemal 6-ciu tygodniach ma 10BLG i wczoraj przelałem na cichą nie wiem czy dobrze. Słodycz trochę za duża jak na mój gust, mam nadzieję że zejdzie jeszcze ze dwie kreski. Zapach przedni.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *