Długo dochodziłam do idealnej receptury na lekkie orzeźwiające American Wheat. Amerykańska pszenica to jedno z najczęściej warzonych piw w uCiesznym Browarku. Nie jest to receptura dla miłośników mocnej goryczki i intensywnego aromatu amerykańskich chmieli, za to zadowoli wszystkich którym marzy się jasne, lekkie, sesyjne piwo, które można pić jedno po drugim, które pięknie pachnie cytrusami i żywicą i wspaniale smakuje. Co ważne receptura jest bardzo prosta, nawet początkujący piwowar bez problemu poradzi sobie z warzeniem, a efekty zazwyczaj są wyśmienite.
AMERICAN WHEAT
Receptura na 20l piwa o ekstrakcie 13Blg
Zasyp:
– 2,2kg słód pilzneński
– 2,2kg słód pszeniczny
Zacieranie i filtracja:
Ześrutowany słód wsypujemy do 13l wody o temperaturze 69°C i ustalamy temperaturę na 67-68°C i utrzymujemy ją 1 godzinę lub do negatywnej próby jodowej. Podgrzewamy do temperatury 76-78°C i rozpoczynamy filtrację. Wysładzamy aż do uzyskania 23-24l brzeczki.
Gotowanie i chmielenie:
Brzeczkę gotujemy 60 minut.
Chmielenie:
– 15g chmielu Citra na początku gotowania
– 15g chmielu Amarillo w 45 minucie gotowania
– 30g chmielu Citra tuż po wyłączeniu palnika
Chłodzenie i fermentacja:
– Brzeczkę schładzamy do około 17°C, napowietrzamy i zadajemy drożdżami Wyeast 1010 American Wheat lub FM 50 Kłosy Kansas też suchymi US-05 lub Danstar Nottingham.
Fermentujemy około 7-10 dni temperaturze 17-20°C. Po ustaniu fermentacji piwo możemy zabutelkować, pomijając fermentację cichą.
Rozlew i degustacja:
Butelkujemy z dodatkiem 150g glukozy. Piwo najlepsze jest młode, pierwsze butelki możemy otworzyć po 2-3 tygodniach od rozlewu.
Polecam wypróbowanie różnych odmian amerykańskich i nowozleandzkich chmieli, w różnych kombinacjach.
Właśnie skończyliśmy warzenie amerykańskiej pszenicy chmielonej chmielem Equinox, czekamy na efekty…
Polecam pozostałe wpisy dotyczące American Wheat:
– American Wheat – historia i charakterystyka
– American Wheat – wskazówki do zacierania, chmielenia i fermentacji