Belgian Tripel – wskazówki do zacierania, chmielenia, fermentacji

4 czerwca 2018 o 07:13

Tripel nie jest prostym piwem szczególnie dla początkującego piwowara. Kluczową rolę odgrywa tutaj fermentacja. Tripel jest piwem bardzo mocnym, ale jednocześnie powinien być lekki w odbiorze. Jest piwem bardzo jasnym, a więc w zasypie nie znajdziemy ciemnych słodów, które mogły by ukryć ewentualne wady. Piwo to jest stosunkowo lekko nachmielone, a więc aromaty chmielowe i goryczka nie zdołają przykryć niepożądanych zapachów i posmaków spowodowanych nieprawidłową fermentacją.


ZACIERANIE

Zacieranie należy przeprowadzać  “na wytrwanie”,  czyli maksymalnie wydłużyć przerwę maltozową (63-65°C). Zwykle stosuje się zacieranie infuzyjne. Dekokcja nie jest stosowana.

 

GOTOWANIE I CHMIELENIE

Brzeczkę gotujemy standardowo 60-70 minut. Staramy się nie przeciągać zbyt długo gotowania, aby zbytnio nie przyciemnić barwy piwa.Chmielenie zazwyczaj przeprowadza się w dwóch dawkach, ale bywa też, że stosuje się tylko jedną dawkę na początku gotowania. Z ilością chmielu należy uważać, bo ani wyraźna goryczka ani wyeksponowany aromat chmielowy nie jest pożądany w tym stylu.

Dodatek cukru w wypadku tripla jest wręcz koniecznością.  Dodajemy go zazwyczaj na ostatnie 5-10 minut gotowania. Ja jednak polecam dodanie cukru dopiero podczas fermentacji. Unikniemy w ten sposób efektu Crabtree (pisałam o nim w tym wpisie), a tym samym zwiększymy szanse na prawidłowe odfermentowanie piwa.

 

FERMENTACJA

Udana fermentacja to klucz do sukcesu przy warzeniu tripla. Bardzo ważny jest dobór odpowiedniego szczepu drożdży oraz ich odpowiednia ilość i kondycja. Należy przygotować duży starter drożdżowy. Można wcześniej “rozruszać” drożdże fermentując jakieś słabe piwo, a całą zebraną gęstwę użyć do fermentacji tripla. Brzeczkę po gotowaniu trzeba szybko schłodzić do 17-19°C, bardzo mocno napowietrzyć i zadać drożdże.  Fermentor ustawić w pomieszczeniu o temperaturze pokojowej (około 21-23°C). Temperatura powinna podnieść się, zależnie od intensywności fermentacji do 23- 25°C. Po ustaniu fermentacji dobrze jest piwo leżakować w temperaturach niskich, nawet bliskich 0°C.

 

REFERMENTACJA

Refermentację w butelkach dobrze jest przeprowadzić w temperaturze około 22-23°C przez około 2 tygodnie. Po tym czasie butelki z piwem należy umieścić w chłodnym pomieszczeniu i poczekać z degustacją minimum 2-3 miesiące.

 

DEGUSTACJA

Tripla najlepiej serwować w temperaturze około 8-12°C w szerokim goblecie lub zwężającym się ku górze, dobrze eksponującym aromat snifterze.

Tripel jako piwo pachnące owocami, ziołami idealnie sprawdzi się podane z aromatycznymi, ziołowymi daniami np makaronami z pesto, mięsem w ziołowym sosie, aromatyczną kaczką po tajsku. Z drugiej strony będzie też pasował do deserów szczególnie na bazie karmelizowanych owoców.

 

Artykuł ukazał się w kwartalniku PIWOWAR 21/2016 (w lekko zmienionej wersji)

Polecam pozostałe artykuły w kategorii Tripel:

 Belgian Tripel – historia i charakterystyka

Belgian Tripel – surowce